X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده عبدالله (علیه السلام)

امامزاده عبدالله (علیه السلام)

آستان امامزادهعبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، شهر سرکان، روستای آریتمان قرارگرفتهو تا تویسرکان حدود 5 کیلومتر فاصله دارد. منطقه کاملاً سردس

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده عبدالله (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده عبدالله (علیه السلام) آستان امامزادهعبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، شهر سرکان، روستای آریتمان قرارگرفتهو تا تویسرکان حدود 5 کیلومتر فاصله دارد. منطقه کاملاً سردس

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده عبدالله (علیه السلام)

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، شهر سرکان، روستای آریتمان قرارگرفته و تا تویسرکان حدود 5 کیلومتر فاصله دارد. منطقه کاملاً سردسیری و کوهستانی است

شهرت محلی:

 

به امامزاده عبدالله (علیه السلام) معروف است

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، شهر سرکان، روستای آریتمان قرارگرفته و تا تویسرکان حدود 5 کیلومتر فاصله دارد. منطقه کاملاً سردسیری و کوهستانی است

 

در گذشته مساحت بنای ساختمان بقعه امامزاده در حدود 180 متر مربع است و دارای 2 ایوان بود. در کنار امامزاده حسینیه ای بوده. امامزاده در کنارگورستان قدیمی سرکان قرار دارد. گنبد نسبتاً بلندی دارد که از آجر ساخته شده است.

 

امامزاده دارای یک درب چوبی و نسبتاً قدیمی است. ضریح بسیار زیبایی دارد که هر زایری رابه سوی خود می کشد.این امامزاده در طول این چند سال مورد بازسازی قرار گرفته ووسیع شدن است وهنوز کارهای تکمیلی آن به پایان نرسده است.

 

عمدتاً در شبهای جمعه برای دعا و زیارت به امامزاده می روند. در فصل بهار و تابستان زائرین از تویسرکان و روستاهای اطراف بدانجا سفر کرده و از فضای طبیعی منطقه که بسیار گسترده می باشد؛ استفاده می نمایند.

 

 این امامزاده به سیّد بینوا مشهور است. وجه تسیمه آن به این دلیل است که، در گذشته مرقد و گنبدى نداشته، درویشى مجرّد،معروف به بینوا، تصمیم گرفت که بنایى در آن جا بگذارد. او به مرور قریب هزار تومان از اهالى ولایت پول دریافت کرد و به مصرف بناى آن رسانید و خود نیز مانند کارگران، بلکه بیشتر از آنان در آن جا بنایى می کرد.

 

بیشتر از بیست سال نمی ‏گذرد که درویش بینوا فوت شده و در یکى از زوایاى همین امامزاده مدفون است. این بقعه باغچه‏اى دارد و چون مکانى با صفا و با هوایى معتدل است، در بهار و تابستان دراویش خیلى به این محل روى مى‏آورند و هر قدر میل دارند اقامت می نمایند. قدر دویست قدم که از امامزاده بالاى کوه می ‏روند، چشمه‏اى قرار دارد که آب کمى از آن می جوشد.

 

دیدن وزیارت کردن این امامزاده خالی از لطف نیست.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان حیقوق نبی ـ روستای آرتیمان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:15 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس