X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - زیارتگاه ابودردا

زیارتگاه ابودردا

 این آرامگاهدر 25 کیلومترى جنوب باخترى تویسرکان، در میان روستاى ابودردا قرار دارد.بناى قبلى که از خشت و گل و سنگ‏هاى کوهستانى ساخته شده بود، بر اثر فرسودگى

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - زیارتگاه ابودردا

حمید بیاتی
زیارتگاه ابودردا  این آرامگاهدر 25 کیلومترى جنوب باخترى تویسرکان، در میان روستاى ابودردا قرار دارد.بناى قبلى که از خشت و گل و سنگ‏هاى کوهستانى ساخته شده بود، بر اثر فرسودگى

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

زیارتگاه ابودردا

 

این آرامگاه در 25 کیلومترى جنوب باخترى تویسرکان، در میان روستاى ابودردا قرار دارد.

بناى قبلى که از خشت و گل و سنگ‏هاى کوهستانى ساخته شده بود، بر اثر فرسودگى تخریب گردید و به صورت تلّى از خاک در آمد. در سالیان اخیر، به همّت اهالى وعزیزان بنایى ساده و مربّع شکل به ابعاد 5/4×5/4 متر ساخته شد که در وسط آن صورت قبرى ملاحظه می شود. بر بالاى بقعه، گنبدى غنچه  اى به قطر 5/1 و ارتفاع بیش از 2 متر ساخته شده که فاقد تزیینات می باشد. پیرامون این بقعه، گورستان عمومى اهالى روستا است.این امامزاده نیز درحال بازسازی می باشد وحدود 4 تا 5 متر نیزبزرگ تر می شود

شهرت محلی:

 

به زیارتگاه ابودردامعروف است

 

زیارت نامه اهل قبور:

 

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ الدِّیَارِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُسْلِمِینَ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ وَ نَحْنُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِکُمْ لاحِقُونَ.

 

سلام بر اهل‏ دیار از مؤمنان و مسلمانان،شما پیشروان ما بودید،و ما هم انشاء اللّه به شما ملحق مى‏شویم.

و از حضرت حسین علیه السّلام روایت شده:هرکه وارد قبرستان شود و بگوید:

 

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الْأَرْوَاحِ الْفَانِیَهِ وَ الْأَجْسَادِ الْبَالِیَهِ وَ الْعِظَامِ النَّخِرَهِ الَّتِی خَرَجَتْ مِنَ الدُّنْیَا وَ هِیَ بِکَ مُؤْمِنَهٌ أَدْخِلْ عَلَیْهِمْ رَوْحا مِنْکَ وَ سَلاما مِنِّی

 

اى پروردگار این ارواح فناپذیر و پیکرهاى پوسیده و استخوانهاى خاکسترشده‏اى که از دنیا خارج شدند،درحالى‏که مؤمن به تو بودند،نسیم رحمتى‏ از جانب خود،و سلامى از من بر آنان وارد کن.

حق تعالى براى او به عدد خلق،از زمان آدم تا قیام قیامت،حسنات‏ بنویسد،و از امیر مؤمنان علیه السّلام روایت شده است،هرکه وارد قبرستان شود و بگوید:

 

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا أَهْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ کَیْفَ وَجَدْتُمْ قَوْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ اغْفِرْ لِمَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَهِ مَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ عَلِیٌّ وَلِیُّ اللَّهِ.

 

سلام بر اهل لا اله الا اللّه،از اهل لا اله الا اللّه،اى اهل لا اله الا اللّه،به حق لا اله الا اللّه،چگونه یافتید سخن لا اله الا اللّه،را از لا اله الا اللّه،اى لا اله الا اللّه،به حق لا اله‏ الا اللّه،بیامرز هرکه را گفت لا اله الا اللّه،و ما را محشور کن در گروه آنان‏که گفتند:لا اله الا اللّه،محمد رسول‏ اللّه على ولى اللّه.

حق سبحانه و تعالى ثواب پنجاه سال عبادت را براى او بنویسد و گناه پنجاه ساله را از او و پدر و مادرش محو نماید.و در روایت دیگرى وارد شده است:بهتر سخنى که در قبرستان بگویى،وقتى که از آنجا بگذرى،این است‏ که بایستى و بگویى:

 

اللَّهُمَّ وَلِّهِمْ مَا تَوَلَّوْا وَ احْشُرْهُمْ مَعَ مَنْ أَحَبُّوا .

خدایا دوست آنان گردان،آنچه را دوست داشتند،و آنان را با هرکه دوست داشتند محشور فرما

سیّد ابن طاووس در«مصباح الزائر»گفته:چون زیارت اهل ایمان را قصد کنى،شایسته است روز پنجشنبه باشد،و گرنه‏ هر وقت که خواستى،و کیفیت زیارت ایشان چنین است،که رو به جانب قبله نمایى،و دست خود را بر قبر گذارى، و بگویى:

 

اللَّهُمَّ ارْحَمْ غُرْبَتَهُ وَ صِلْ وَحْدَتَهُ وَ آنِسْ وَحْشَتَهُ وَ آمِنْ رَوْعَتَهُ وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِ مِنْ رَحْمَتِکَ رَحْمَهً یَسْتَغْنِی بِهَا عَنْ رَحْمَهِ مَنْ سِوَاکَ وَ أَلْحِقْهُ بِمَنْ کَانَ یَتَوَلاهُ

خدایا به غربتش رحم کن،و به تنهایى‏اش برس،و وحشتش را همدم باش،و ترسش را ایمنى ده، و از رحمتت به او آرامش ده،رحمتى که به سبب آن از رحمت غیر تو بى‏نیاز گردد،و او را به هرکه دوستش دارد ملحق کن

سپس سوره«قدر»را هفت بار مى‏خوانى.و در صفت زیارتشان،و ثواب آن،حدیث دیگرى از فضیل روایت شده‏ است که هرکه سوره«قدر»را هفت بار نزد قبر مؤمنى بخواند،حق تعالى فرشته‏اى به سوى قبر او بفرستد،که خدا را نزد قبر او عبادت کند،و حق تعالى ثواب عمل این فرشته را براى آن مرده بنویسد،پس زمانى که از قبرش برانگیخته شود،به هیچ هراسى‏ از هراسهاى قیامت نگذرد،جز آنکه خدا آن هراس را به سبب آن فرشته از او ب گرداند،تا خدا او را وارد بهشت سازد،و با هفت بار«قدر»،

 

سوره«حمد»و«فلق»و«ناس»و«توحید»و«آیه الکرسى»را هر کدام سه بار بخواند. و نیز در صفت زیارت آنها،روایت دیگرى از محمد بن مسلم روایت شده که گفت:خدمت حضرت صادق علیه السّلام عرض‏ کردم:مردگان را زیارت کنیم؟فرمود:آرى،گفتم:آیا آنها مى‏دانند که ما به زیارتشان رفته‏ایم؟فرمود:آرى به خدا قسم مى‏دانند،و شاد مى‏شوند،و به شما انس مى‏گیرند،عرض کردم وقتى به زیارتشان مى‏رویم چه بگوییم؟ فرمود بگو:

 

اللَّهُمَّ جَافِ الْأَرْضَ عَنْ جُنُوبِهِمْ وَ صَاعِدْ إِلَیْکَ أَرْوَاحَهُمْ وَ لَقِّهِمْ مِنْکَ رِضْوَانا وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِمْ مِنْ رَحْمَتِکَ مَا تَصِلُ بِهِ وَحْدَتَهُمْ وَ تُونِسُ بِهِ وَحْشَتَهُمْ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ.

 

خدایا زمین را از پهلوهایشان خالى گذار،و ارواحشان را به سوى خود بالا ببر،و از خشنودى خود به آنها عنایت کن، و از رحمتت به آنان آرامش ده،به طورى که با آنان تنهایى‏شان را برطرف کنى،و به وسیله آن ترسشان را همدم شوى به درستى که‏ تو بر هر کار توانایى.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

این آرامگاه در 25 کیلومترى جنوب باخترى تویسرکان، در میان روستاى ابودردا قرار دارد.

بناى قبلى که از خشت و گل و سنگ‏هاى کوهستانى ساخته شده بود، بر اثر فرسودگى تخریب گردید و به صورت تلّى از خاک در آمد. در سالیان اخیر، به همّت اهالى وعزیزان بنایى ساده و مربّع شکل به ابعاد 5/4×5/4 متر ساخته شد که در وسط آن صورت قبرى ملاحظه می شود. بر بالاى بقعه، گنبدى غنچه  اى به قطر 5/1 و ارتفاع بیش از 2 متر ساخته شده که فاقد تزیینات می باشد. پیرامون این بقعه، گورستان عمومى اهالى روستا است.این امامزاده نیز درحال بازسازی می باشد وحدود 4 تا 5 متر نیزبزرگ تر می شود.

 

بر روی سنگ نوشته این امامزاده اینگونه حک شده است :ابودردا یکی از اصحاب پیغمبر (ص)بود که با سلمان فارسی فامیلی داشت وسوره مبارک کوثر در پایین آن نوشته شده است.

 

این روستا در ارتفاع 1860 متر از سطح دریا واقع شده و درّه ‏اى معتدل و نیمه خشک است.کوه سیاه درّه در 2 کیلومترى خاور، کوه دار گوجه در 3 کیلومترى جنوب خاور و جنوب آبادى قرار دارد.  کار و پیشه اهالى، کشاورزى، باغدارى، دامدارى و قالی  بافى است و فرآورده‏هاى آن، گندم، جو، یونجه، شبدر، سیر، انگور، گردو  و چوب درختان بید، صنوبر و زبان گنجشک است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان قلقل رود ـ روستای ابودردا


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/2 | 08:36 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس