X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام)

امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام)

آستان امامزادهباباپیرعلی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان توسرکان، 23 کیلومتری جنوب باختری شهرتویسرکان، در مسیر جاده تویسرکان ـ کنگاور، دهستان قلقل رود-شهر فر

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام) آستان امامزادهباباپیرعلی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان توسرکان، 23 کیلومتری جنوب باختری شهرتویسرکان، در مسیر جاده تویسرکان ـ کنگاور، دهستان قلقل رود-شهر فر

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام)

آستان امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان توسرکان، 23 کیلومتری جنوب باختری شهر تویسرکان، در مسیر جاده تویسرکان ـ کنگاور، دهستان قلقل رود-شهر فرسفج واقع شده است. فرسفج در 25 کیلومتری غرب تویسرکان و در منطقه ای خرم و آباد قرار گرفته است. منطقه به لحاظ اقلیمی دارای آب وهوای سردسیری کوهستانی می باشد

شهرت محلی:

 

امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام) به امامزاده باباعلی، پیرعلی و علی (علیه السلام) مشهور می باشد

 

زیارت نامه:

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی :

 

آستان امامزاده باباپیرعلی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان توسرکان، 23 کیلومتری جنوب باختری شهر تویسرکان، در مسیر جاده تویسرکان ـ کنگاور، دهستان قلقل رود-شهر فرسفج واقع شده است. فرسفج در 25 کیلومتری غرب تویسرکان و در منطقه ای خرم و آباد قرار گرفته است. منطقه به لحاظ اقلیمی دارای آب وهوای سردسیری کوهستانی می باشد. رودخانه قلقل رود از آن عبورمی کند. معنی فارسی فرسفج (اسب در گودال) می باشد.

 

اهالی این روستا برای تحویل سال جدید در نزدیکی شهر تویسرکان در امامزاده ای به سر می بردند این جایگاه و محل را محل تحویل سال گفته اند که همان فُرسفج می باشد. بنای ساختمان بقعه بنایی ساده و مربع شکل می باشد. کل محوطه امامزاده در حدود 1500 مترمربع می باشد که حدود 300 مترمربع آن به حرم و رواق امامزاده پیرعلی تعلّق دارد.

 

امامزاده دارای گنبد، حرم و مرقدی زیبا می باشد.

بر اساس طرح جامع این امامزاده، در سال 1382 اقدام به بازسازی آن شد. نمای بیرونی و کف حرم سنگ کاری است که بسیار زیبا طراحی شده. دیوار داخلی تا نیمه سنگ و بقیه گچکاری است و فضای مصنوعی نیز در اطراف آن برای بهره گیری زائران و مسافران تعبیه شده است.

در تمام فصول سال به ویژه در ایام سوگواری ائمه هدی (علیهم السلام) و شبهای جمعه اهالی این روستا و روستاهای اطراف به فرسفج می آیند تا به زیارت و برگزاری مراسم دعا اقدام نمایند. مردم به این امامزاده اعتقاد فراوان دارند و همواره نذورات خود را در مرقد امامزاده اهداء می کنند.

 

 آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش قلقل رود ـ شهرفرسفج (روستای فرسفج )


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:55 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس