X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام

امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام

آستان امامزادهپیرنجم الدین (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 4 کیلومتری باختری شهرتویسرکان، دهستان حیقوق نبی ابتدای روستای رودآور در میان باغات گردو

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام

حمید بیاتی
امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام آستان امامزادهپیرنجم الدین (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 4 کیلومتری باختری شهرتویسرکان، دهستان حیقوق نبی ابتدای روستای رودآور در میان باغات گردو

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام

آستان امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 4 کیلومتری باختری شهر تویسرکان، دهستان حیقوق نبی ابتدای روستای رودآور در میان باغات گردو و به طول جغرافیایی ´25/°48 و عرض جغرافیایی ´33/°34 در ارتفاع 1730 متر قرار گرفته و رود کرزان رود از 1 کیلومتری غرب آبادی می گذرد. سیاه کوه در 4 کیلومتری شمال و کوه دارستان در 3 کیلومتری شمال شرقی آبادی است.

 

شهرت محلی:

 

به امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام) معروف می باشد

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده پیرنجم الدین (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 4 کیلومتری باختری شهر تویسرکان، دهستان حیقوق نبی ابتدای روستای رودآور در میان باغات گردو و به طول جغرافیایی ´25/°48 و عرض جغرافیایی ´33/°34 در ارتفاع 1730 متر قرار گرفته و رود کرزان رود از 1 کیلومتری غرب آبادی می گذرد. سیاه کوه در 4 کیلومتری شمال و کوه دارستان در 3 کیلومتری شمال شرقی آبادی است.

 

ساختمان بقعه این امامزاده در منطقه کوهستانی، سردسیر و در داخل روستا واقع شده است. هر چند که در اثر گسترش افقی شهر هم اکنون این امامزاده جزئی از شهر تویسرکان تلقی می شود. مساحت بقعه امامزاده در حدود 100 متر مربع و متعلق به دوره صفویه است که متأسفانه بیش از 80% آن از بین رفته و به صورت تل خاکی درآمده است

حدوداً حرم و بقعۀ امامزاده 16 متر فضا را به خود اختصاص می دهد. اطراف این امامزاده گورستانی قدیمی وجود دارد.

 

 درقدیم مرقد و ضریح امامزاده چوبی بوده است. تزییناتی در داخل امامزاده دیده نمی شود. بنا در گذشته از دو قسمت تشکیل شده بود که حدود یک متر و نیم آن از جنس سنگ طبیعی محل بوده و نیم دیگر آن آجری بوده است؛ اما ظاهراً در بازسازی این ترکیب کمی دستخوش تغییر شده و عمدتاً بنا با آجر سامان داده شده است

 

اهالی و روستاهای اطراف در فصول بهار، تابستان، به ویژه در ایام شبهای جمعه به زیارت این امامزاده می آمدند ولی به خاطر ریزش ومخروب بودن این امامزاده رفت وآمد کمی را به خود اختصاص داده است  مردم به این امامزاده اعتقاد کاملی دارند و از وی معجزات فراوانی دیده اند.

 

بقعه شامل ایوان، گنبد و چهار مدخل مى‏باشد که مدخل غرب و شمال آن فروریخته است. ایوان اصلى بقعه در جهت شرق قرار دارد که جانبین آن دو درگاه کوچک به شبستان مجاور راه مى‏یابد.

 

اتاق مرقد به صورت یک فضاى هشت ضلعى و به اضلاع 3 و 2 متر است که چهار زاویه آن را با ایجاد چند طاق‏نما به دایره تبدیل نموده و در نتیجه، گنبد عرقچینى بنا را بر آن استوار ساخته‏ اند.

در انتهاى گنبد سوراخى است که مستقیما تابش نور را به داخل بقعه مى‏رساند.

در جانب غرب بقعه نیز مدخلى تعبیه شده بود که متأسفانه تخریب شده

دو اتاق که به عنوان شبستان از آن استفاده می شد و در شمال و جنوب بقعه بوده ، کلاً تخریب گردید و هر یک از این دو اتاق، ایوان کوچکى بود که به حرم راه داشت.

 

 در شرق بقعه راه پلّه‏اى به طرف گنبدخانه و بام بقعه تعبیه شده که

بخش‏هایى از آن وجود دارد. بقعه در حدود سى سال قبل با کاه و گل مرمّت

شده بود، امّا دوام نیاورد و تخریب شد.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان حیقوق نبی ـ روستای رودآور


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 23:12 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس