X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده هارون (علیه السلام)

امامزاده هارون (علیه السلام)

آستان امامزادههارون (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزانواقع شده است. این آستان مقدس در انتهای روستای کرزان، میان باغات گ

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده هارون (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده هارون (علیه السلام) آستان امامزادههارون (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزانواقع شده است. این آستان مقدس در انتهای روستای کرزان، میان باغات گ

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده هارون (علیه السلام)

آستان امامزاده هارون (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزان واقع شده است. این آستان مقدس در انتهای روستای کرزان، میان باغات گردو، در یک صد متری رودخانه کرزان رود و حدود 10 کیلومتری شمال باختری تویسرکان قرار دارد.

 

شالوده ی بنا از خشت و گل ساخته شده و به نظر می رسد متعلق به اواخر دوره ی صفویه باشد. بقعه در طول این چند سال مرمت گردیده است

شهرت محلی:

 

به امامزاده هارون (علیه السلام) معروف می باشد

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده هارون (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزان واقع شده است. این آستان مقدس در انتهای روستای کرزان، میان باغات گردو، در یک صد متری رودخانه کرزان رود و حدود 10 کیلومتری شمال باختری تویسرکان قرار دارد.

 

شالوده ی بنا از خشت و گل ساخته شده و به نظر می رسد متعلق به اواخر دوره ی صفویه باشد. بقعه در طول این چند سال مرمت گردیده است. نمای خارجی بقعه با آجر تزیین شده و از سه جهت، توسط دری به داخل حرم راه می یابد. بقعه از سوی غربی، همکف و تنها یک پلکان با سطح صحن ارتفاع دارد؛ اما از سمت شرق به جهت شیب تندی که به سوی رودخانه دارد، به اندازه ی چهار پلکان و قریب به یک متر از سطح صحن مرتفع می باشد.

 

این بنای زیبا و با شکوه به صورت مربع و به ابعاد 10×10 متر است که درب آن از جانب شمال باز می شود که در طرفین آن، دو سکو جهت نشستن قرار دارد. داخل بقعه به صورت هشت ضلعی می باشد و در هر یک از اضلاع آن طاق نمایی به عمق حدود یک متر طراحی شده و با سنگ مرمر تزیین گردیده است. گنبد بنا به صورت کلاه خودی بلند با ساقه ای به ارتفاع تقریبی 2/5 متر می باشد که در آن چهار پنجره جهت نورگیری تعبیه شده است. ارتفاع گنبد از پشت بام حدود پنج متر است که نمای خارجی آن ایزوگام شده و نمای داخلی آن پس از گچبری، نقاشی زرد دارد.قبر امامزاده به اندازه ی چهل سانتی متر از کف بقعه بالا آمده وضریحی طیبای چند ضلعی که دور تا دور آن سنگ را پوشانده است.سرتا سر قسمت بالای این ضریح نام ونسب این امامزاده حکاکی شده ودر قسمت بالاتر آیات قران به صورت بسیار زیبا نقش بسته شده است.

 

زمین زیارتگاه بیش از پنج هزار متر مربع است که به صورت گورستان عمومی از آن استفاده می شود.

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی -دهستان کرزان رود ـ روستای کرزان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/2 | 08:22 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس