X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده قاسم (علیه السلام)

امامزاده قاسم (علیه السلام)

آستان امامزادهقاسم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای تیمیجانواقع شده است.  بقعه اینامامزاده در 23 کیلومتری شمال باخت

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده قاسم (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده قاسم (علیه السلام) آستان امامزادهقاسم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای تیمیجانواقع شده است.  بقعه اینامامزاده در 23 کیلومتری شمال باخت

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده قاسم (علیه السلام)

آستان امامزاده قاسم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای تیمیجان واقع شده است.

 

 بقعه این امامزاده در 23 کیلومتری شمال باختر تویسرکان، در خارج از آبادی تیمیجان، آن جا که قبرستان قدیمی روستا قرار دارد و در مسیر جاده همدان ـ تویسرکان و گنجنامه واقع شده است.

شهرت محلی:

 

به امامزاده قاسم (علیه السلام) معروف است

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش..

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده قاسم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای تیمیجان واقع شده است.

 

 بقعه این امامزاده در 23 کیلومتری شمال باختر تویسرکان، در خارج از آبادی تیمیجان، آن جا که قبرستان قدیمی روستا قرار دارد و در مسیر جاده همدان ـ تویسرکان و گنجنامه واقع شده است.

 

 

درحال حاضراین بنابه همت اوقاف وعزیزان  درحال ساخت می باشد ودر حال بازسازی کلی است.

 

ولی قبل از باسازی کلی اصل بنا به صورت مدور و به قطر 5 و به ارتفاع 4 متر می باشد که حدود 2 متر آن را گنبد مخروطی بلند آن تشکیل می دهد. دو درب ، در شمال و جنوب و سه پنجره کوچک در غرب و شرق طراحی زیبایی به این امامزاده می داداه است . قبر امامزاده به اندازه ی 80 سانتی متر از کف بقعه ارتفاع دارد و روی آن را با پارچه ی سبز پوشانده اند دور تا دور بقعه را به اندازه ی 2 متر به صورت ایوان با سقف آهنی و نرده محصور نموده و در نتیجه، بهار خوابی پیرامون بقعه ایجاد شده و صورت آن را به هشت ضلعی تبدیل  نموده بود.

 

این روستا در ارتفاع 2005 مترى از سطح دریا واقع شده و درّه‏اى سرد و خشک است. گویش کوه در 3 کیلومترى شمال خاور، کوه آلوسان در 5 کیلومترى شمال باختر و کوه جلیدر در 3 کیلومترى جنوب باختر آبادى قرار دارد. همچنین درّه گویش در 2 کیلومترى شمال و درّه قورتى قان در جنوب آبادى است. کار و پیشه اهالى؛ کشاورزى، باغدارى و دامدارى، پرورش زنبور عسل، کارگرى و قالى بافى است.فرآورده‏هاى آن؛ گندم، جو، لوبیا، تره بار، زرد آلو، انگور، سیب درختى، گردو و چوب درختان بید، صنوبر و تبریزى می باشد.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان خرم رود ـ روستای تیمیجان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/2 | 08:14 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس