X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده عبدالله (علیه السلام)

امامزاده عبدالله (علیه السلام)

آستان امامزادهعبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزانواقع شده است.شهرت محلی: به امامزادهعبدالله (علیه السلام) م

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده عبدالله (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده عبدالله (علیه السلام) آستان امامزادهعبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزانواقع شده است.شهرت محلی: به امامزادهعبدالله (علیه السلام) م

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده عبدالله (علیه السلام)

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزان واقع شده است.

شهرت محلی:

 

به امامزاده عبدالله (علیه السلام) معروف می باشد

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده عبدالله (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای کرزان واقع شده است.

 

 بقعه این امامزاده در میان قبرستان بزرگ روستاى کرزان، در حدود 10 کیلومترى شمال باختر تویسرکان واقع شده است. بقعه، بسیار قدیمى و متعلق به اواخر دوره صفویه یا ابتداى دوره زندیه می باشد. بنا داراى غلام‏ گردشى در غرب و ایوانى به ابعاد 2/5×4 و ارتفاع 5 متر می باشد که در جهت شرق آن درى با چند پلکان به پشت بام آن که گنبدخانه در آن قرار دارد، راه مى‏ یابد.

 

گنبد بنا به صورت عرقچینى به قطر 4 و ارتفاع تقریبى دو متر است که از داخل داراى نقاشى و از خارج ایزوگام می باشد. قبر امامزاده را به اندازه 30 سانتی متر از کف بقعه بالا آورده‏ اند و روى آن را با پارچه سبز پوشانده‏ اند. قبل از نصب ضریح فعلی دور قبر را ضریح چوبى مشبّکى به ابعاد 2/20×1/30 و ارتفاع 1/60 متر احاطه نمودبود که بیش از صد سال قدمت داشت ضریح جدید آن به همان سبک کمی بزرگتر وآهنی وبسیار بسیار زیبا وبا تبحرخاصی ساخته ونصب شده است دو درب از جانب مغرب و مشرق بقعه وجود دارد و ایوان اصلى آن رو به سوى جنوب است. در صحن بزرگ چهار هزار مترى بقعه، درختان گردو و سنجد، فضاى مناسبى را فراهم آورده است.

 

 روستاى کرزان، در حدود 10 کیلومترى شمال باخترى تویسرکان واقع شده و رودخانه کرزان رود از خاورآبادى می گذرد. کوه چالاب در 2 کیلومترى جنوب باختر، سیاه کوه در 6 کیلومترى خاور و کوه سنجد در 4 کیلومترى شمال خاور آبادى است. کرزان، درّه‏اى سرد و خشک است و شامل سه درّه و دو تپّه به نام‏هاى، سوادّره در شمال باختر، درّه بید در یک کیلومترى جنوب باختر و درّه آریکان در 2 کیلومترى جنوب آبادى است. تپّه آرمان در 2 کیلومترى جنوب و تپّه دویژ در 2 کیلومترى خاورآبادى قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 1790 متر و کار و پیشه اهالى، کشاورزى، باغدارى، دامدارى، پرورش زنبور عسل و کارگرى است و فرآورده‏هاى آن، گندم، جو، سیب زمینى، نخود، لوبیا، یونجه، شبدر، گردو، انگور، سیب درختى، گلابى، زرد آلو، هلو و شلیل می باشد.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان کرزان رود ـ روستای کرزان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:22 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس