X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده طاهربن علی (علیه السلام )

امامزاده طاهربن علی (علیه السلام )

آستان امامزادهطاهر بن علی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستایحاجی آباد به طول جغرافیایی´16/°48 و عرض جغرافیایی´37/°34، 1715 متر

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده طاهربن علی (علیه السلام )

حمید بیاتی
امامزاده طاهربن علی (علیه السلام ) آستان امامزادهطاهر بن علی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستایحاجی آباد به طول جغرافیایی´16/°48 و عرض جغرافیایی´37/°34، 1715 متر

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده طاهربن علی (علیه السلام )

آستان امامزاده طاهر بن علی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای حاجی آباد به طول جغرافیایی´16/°48 و عرض جغرافیایی´37/°34، 1715 متر ارتفاع از سطح دریا قرار گرفته و دارای شرایط دره ای است

شهرت محلی:

 

به امامزاده طاهربن علی (علیه السلام ) معروف است

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی :

 

آستان امامزاده طاهر بن علی (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای حاجی آباد به طول جغرافیایی´16/°48 و عرض جغرافیایی´37/°34، 1715 متر ارتفاع از سطح دریا قرار گرفته و دارای شرایط دره ای است. اقلیم منطقه سرد و خشک و کوهستانی می باشد. رودخانۀ خرم رود از شمال آبادی می گذرد. کوه خان گرمز در 4 کیلومتری جنوب غربی کوه چالاب در 5 کیلومتری جنوب شرقی و کوه جلیدر در 2 کیلومتری شمال و شمال شرقی آبادی است. تپۀ قارعلی در 2 کیلومتری شمال روستا می باشد. درّه کناروباه در 1 کیلومتری جنوب غربی درّۀ طرفچی در جنوب درّۀ شهر در 1 کیلومتری جنوب شرقی و درّۀ پی چنار در شمال شرقی آبادی است  اگر شهر تویسرکان را به سمت خرم رود ترک کنیم به فاصله 2 کیلومتری روستای اشتران به امامزاده ای می رسیم که بالای تپه ای در روستای حاجی آباد استقرار یافته است. منطقه دارای آب و هوای سردسیر کوهستانی است و دارای موقعیتی پایکوهی است. این امامزاده در بالای کوه مشرف به روستا می باشد. تا روستا آسفالت می باشد؛ اما به سمت امامزاده از داخل روستا تا امامزاده 2 کیلومتر خاکی است.

 

مساحت بقعه امامزاده در حدود 30 متر مربع است و دارای گنبد دو گلدسته و مناره است. مرقد مطهر ایشان در وسط امامزاده قرارگرفته و دارای صندوق و ضریح می باشد. نمای بیرونی بقعه از آجر و سیمان است. در مقابل امامزاده ایوانی قرار دارد که در حدود 9 متر می باشد. در کنار آن نیز پنجرۀ کوچکی جهت تهویه هوا تعبیه شده است.اهالی روستا به این امامزاده اعتقاد و باور دارند. این امامزاده در تمام فصول سال بویژه در ایام سوگواری ائمه و شبهای جمعه دارای زائران از اهالی روستا و روستاهای اطراف به خصوص روستای اشتران می باشد.

 

بقعه به صورت مربّع مستطیل و به ابعاد 7×10 متر می باشد و درب  آن از جانب مشرق باز می شود. دو پنجره جهت نورگیرى در شمال و جنوب تعبیه شده و همچنین دو ایوان کوچک با دو ستون در دو جهت شمال و جنوب قرار دارد که به صورت بهار خواب، جهت استراحت زوّار طراحى شده است. در دو طرف مدخل اصلى بقعه، دو گلدسته زیبا با مأذنه اى بزرگ به ارتفاع تقریبى شش متر احداث شده که با رنگ سبز نقّاشى شده بوده است که اکنون گنبد وگلدسته هاایزوگام شده است . در دو طرف این گلدسته، دو جاى خالى به عنوان شمع‏خانه تعبیه گردیده و جاى افروختن شمع جهت اداى نذر و حاجت خواهى است.

 

اتاق مرقد به ابعاد 6×6 متر می ‏باشد و در وسط آن،ضریح آلومینیومى مشبّک و بدون شیشه از مرقد محافظت می کند.در میان ضریح، سنگ قبرى قرار دارد که بر روى آن نَسب امامزاده که او را از نوادگان امام حسن

مجتبى علیه السلام دانسته، نوشته شده است. دو اتاق کوچک به ابعاد 5/3×5/3 درغرب بقعه قرار دارد که از داخل حرم به آن راه می یابد و از جانب شمال و جنوب نیز درى به آن باز می شود.بر فراز بقعه، گنبدى شلجمى به قطر سه و ارتفاع بیش از چهار متر است که در ساقه یک مترى آن سه پنجره جهت نورگیرى تعبیه گردیده است. نماى گنبد از داخل و  با رنگ سبز نقّاشى شده است. راه بقعه ناهمواربوده،که با همت عزیزان درست شده وتا نزدیکی  بارگاه خودرو شخصی ترددمی کند.

 

این روستا در ارتفاع 1715 مترى از سطح دریا واقع شده و درّه‏اى سرد و خشک است. رودخانه خرم رود از شمال آبادى می گذرد و کوه خان گرمز در 4 کیلومترى جنوب باختر، کوه چالاب در 5 کیلومترى جنوب خاور و کوه جلید در 2 کیلومترى شمال و شمال خاورى آبادى است. همچنین تپّه قادر على در 2 کیلومترى شمال آبادى قرار دارد. درّه کنار وباه در 1 کیلومترى جنوب باختر، درّه طرخچى در جنوب، درّه شهر در یک کیلومترى جنوب خاورى و درّه پى جنار در شمال خاورى آبادى است.کار و پیشه اهالى؛ کشاورزى، باغدارى، دامدارى، کارگرى و قالى بافى است و فرآورده‏هاى آن؛ گندم، جو، یونجه، تره بار، لوبیا، نخود، انگور، گردو، سیب زمینى، هلو، زرد آلو و چوب بید، صنوبر است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی-دهستان خرم رود ـ روستای حاجی آباد


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:24 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس