X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام)

امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام)

آستان امامزادهسلطان شاه حیدر (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستایسیستانه واقع شده است.  بقعه اینامامزاده در 23 کیلومترى شمال

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام) آستان امامزادهسلطان شاه حیدر (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستایسیستانه واقع شده است.  بقعه اینامامزاده در 23 کیلومترى شمال

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام)

آستان امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای سیستانه واقع شده است.

 

بقعه این امامزاده در 23 کیلومترى شمال باخترى تویسرکان، در بالاى تپه‏ اى در روستاى سیستانه با چشم‏ انداز فوق‏ العاده زیبا و دیدنى واقع شده است.

شهرت محلی:

 

به امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام) معروف است

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده سلطان شاه حیدر (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، دهستان خرم رود، روستای سیستانه واقع شده است.

 

بقعه این امامزاده در 23 کیلومترى شمال باخترى تویسرکان، در بالاى تپه‏ اى در روستاى سیستانه با چشم‏ انداز فوق‏ العاده زیبا و دیدنى واقع شده است.

 

بناى کوچکِ هشت ضلعى غیر منتظمى است که چهار ضلع آن دو متر و چهار ضلع دیگر آن حدود 1/20 و ارتفاع آن حدود سه متر است. بر فراز بقعه، گنبدى شلجمى کوتاه به قطر یک و ارتفاع دو متر قرار دارد که در ساقه آن چندین پنجره جهت نورگیرى تعبیه شده است. درب بقعه از جانب جنوب باز می شود و مقابل آن یک درخت توت کهن‏سالى به چشم می خورد.

 

زمین زیارتگاه بیش از 250 متر مربع است و دور آن را محصور نموده‏ اند. در وسط بقعه، ضریح بسیار زیباى آهنى به ابعاد 1/5×2 و ارتفاع 2 متر از مرقد محافظت می کند.این امامزاده در حال مرمت و باز سازی می باشدکه بعداز اتمام کار فضای داخلی آن بزرگتر از گذشته می شود.

 

بدون شک، شخصیّت مدفون در این بقعه، سیّد حیدر بن ابى عبداللّه‏ حسین بن ابى الحسین على الاطروش بن ابى عبداللّه‏ حسین بن ابى الحسن على بن ابى عبداللّه‏ حسین بن حسن البصرى بن قاسم بن محمّد البطحانى بن قاسم بن حسن بن زید بن امام حسن علیه‏السلام است.

         

این روستا در ارتفاع 1890 مترى از سطح دریا واقع شده و درّه اى سرد و خشک است رودخانه خرم رود از باختر آبادى مى‏گذرد. کوه سنجد در 4 کیلومترى جنوب خاور و کوه جلیدر در یک کیلومترى باختر و شمال باخترى آبادى است. درّه سیمیدر در 2 کیلومتری ‏باختر، درّه زرشک در یک کیلومترى جنوب، و درّه بلوط و درّه کماور در 3 و 2 کیلومترى جنوب باخترى آبادى قرار دارد. همچنین یک تپّه به نام پیر خمه در 2 کیلومترى جنوب باختر آبادى دیده می شود. کار و پیشه اهالى، کشاورزى، باغدارى، دامدارى، پرورش زنبور عسل، کارگرى و قالی ‏بافى است و فرآورده‏هاى آن گندم، جو، لوبیا، یونجه، شبدر، سیب زمینى، پیاز، انگور، گردو، بادام، فندق، زرد آلو، سیب درختى، آلو، سنجد و چوب درختان بید، صنوبر و تبریز می باشد.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان خرم رود ـ روستای سیستانه


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 23:29 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس