X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده سلطان صفی (علیه السلام)

امامزاده سلطان صفی (علیه السلام)

آستان امامزادهسلطان صفی(علیه السلام) در بخش قلقل رود شهرستان تویسرکان، دهستان میانرود، روستایولاشجرد واقع شده است. بقعه اینامامزاده در انتهای آبادى ولاشجرد

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده سلطان صفی (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده سلطان صفی (علیه السلام) آستان امامزادهسلطان صفی(علیه السلام) در بخش قلقل رود شهرستان تویسرکان، دهستان میانرود، روستایولاشجرد واقع شده است. بقعه اینامامزاده در انتهای آبادى ولاشجرد

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده سلطان صفی (علیه السلام)

آستان امامزاده سلطان صفی(علیه السلام) در بخش قلقل رود شهرستان تویسرکان، دهستان میانرود، روستای ولاشجرد واقع شده است.

 

بقعه این امامزاده در انتهای آبادى ولاشجرد، در حدود 28 کیلومترى شهر تویسرکان و 17 کیلومترى شمال خاور کنگاور قرار دارد و مشهور به «امامزاده سلطان سفید» است که ظاهرا صحیح آن «سلطان صفى» می باشد.

 

بنایى مستطیل شکل به ابعاد 3×7 متر که ایوان کوچکى به ابعاد 3×3 متر در غرب دارد و مدخل اصلى بقعه نیز در جهتِ جنوب واقع شده است

شهرت محلی:

 

به امامزاده سلطان سفیدویاسلطان صفی (علیه السلام) معروف است

 

زیارت نامه:

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده سلطان صفی(علیه السلام) در بخش قلقل رود شهرستان تویسرکان، دهستان میانرود، روستای ولاشجرد واقع شده است.

 

بقعه این امامزاده در انتهای آبادى ولاشجرد، در حدود 28 کیلومترى شهر تویسرکان و 17 کیلومترى شمال خاور کنگاور قرار دارد و مشهور به «امامزاده سلطان سفید» است که ظاهرا صحیح آن «سلطان صفى» می باشد.

 

بنایى مستطیل شکل به ابعاد 3×7 متر که ایوان کوچکى به ابعاد 3×3 متر در غرب دارد و مدخل اصلى بقعه نیز در جهتِ جنوب واقع شده است. سقف ایوان چوبى و تمام بنا از سنگ لاشه و خشت و گل ساخته شده است. اتاق مرقد به ابعاد 4×4 متر می باشد که در سه جهت آن، پنجره‏اى جهت نورگیرى دارد. گنبدى به صورت کلاه‏خودى به ارتفاع حدود دو متر بر بالاى بقعه تعبیه گردیده که با رنگ سبز نقاشى شده است. در وسط بقعه، صورت قبرى قرار دارد که بیش از چهل سانتیمتر از کف بقعه ارتفاع دارد و بر روى آن پارچه سبز نهاده‏ اند.علی رقم تعداد زایرن این امامزاده که بسیارند اما این امامزاده دارای تابلو وپلاکارد ویا نشانی نیست

 

متاسفانه باغداران آن حوالی بر روی دیوار اصلی امامزاده نوشته هایی از قبیل وارد باغ نشوید وزایرین لطفا از ورود به باغ خودداری کنیدو.....را روی آن نوشته اند.

 

این روستا در ارتفاع 1523 مترى از سطح دریا واقع شده و به صورت دشتى معتدل و نیمه خشک است. جمعیّت آن 400 خانوار و رودخانه قره چاى از 4 کیلومترى شمال خاورى آبادى می گذرد. کار و پیشه اهالى؛ کشاورزى، باغدارى، دامدارى، پرورش زنبور عسل، داد و ستد، کارگرى، قالىبافى و گلیم بافى است و فرآورده‏هاى آن؛ انگور، گلابى، زرد آلو، گندم، جو، یونجه، شبدر، گاودانه، تره ‏بار و ذرّت می باشد.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش قلقل رود -دهستان میانرود ـ روستای ولاشجرد


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 23:32 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس