X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده بی بی زبیده خاتون (علیهاالسلام)

امامزاده بی بی زبیده خاتون (علیهاالسلام)

آستانهامامزاده زبیده خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 11 کیلومتری شمالباختری شهر تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای باباپیرداخل گورستانی قدیم

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده بی بی زبیده خاتون (علیهاالسلام)

حمید بیاتی
امامزاده بی بی زبیده خاتون (علیهاالسلام) آستانهامامزاده زبیده خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 11 کیلومتری شمالباختری شهر تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای باباپیرداخل گورستانی قدیم

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده بی بی زبیده خاتون (علیهاالسلام)

آستانه امامزاده زبیده خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 11 کیلومتری شمال باختری شهر تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای باباپیرداخل گورستانی قدیمی واقع شده است.

 

کل بنای ساختمان بقعه در حدود 120 متر مربع می باشد که 30 متر مربع آن به بقعۀ امامزاده تعلق دارد.

شهرت محلی:

 

به امامزاده بی بی زبیده خاتون (علیهاالسلام) و زبیده خاتون معروف است

 

زیارت نامه:

 

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی :

 

آستانه امامزاده زبیده خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 11 کیلومتری شمال باختری شهر تویسرکان، دهستان کرزان رود، روستای باباپیرداخل گورستانی قدیمی واقع شده است.

 

کل بنای ساختمان بقعه در حدود 120 متر مربع می باشد که 30 متر مربع آن به بقعۀ امامزاده تعلق دارد. این امامزاده دارای دو ایوان، ضریحی از جنس فلز بر روی آن نصب است، نمای بیرونی امامزاده از سنگ های قدیمی و آجر تشکیل شده که بر روی آن گچکاری کرده اند و قدمت این بنا متعلق به اواخر دوره قاجاریه می باشد اخیراً توسط اهالی و با کمک عزیزان  ساختمان بازسازی شده است.

 

جادۀ دسترسی تا محل روستا آسفالته است؛ ولی از روستا تا محل امامزاده جاده ای سخت و تنگ و خاکی کشیده شده که حدود یک کیلومتراست کف بقعه امامزاده پوشیده از موکت های مختلف است تا مردم بتوانند برای مراسم ویژه محلّی خود و برگزاری مجالس دعا به ویژه در ایام بهار و تابستان و در شبهای جمعه و ایام سوگواری ائمه اطهار (علیهم السلام) از آن استفاه کنند.

 

اهالی بی بی زبیده خاتون (علیها السلام) را از دختران امام موسی کاظم (علیه السلام) می دانند و برای آن احترام زیادی قائلند. این امامزاده ظاهراً دختر موسی بن جعفر (علیه السلام) و خواهر امام هشتم امام رضا (علیه السلام) است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان کرزان رود ـ روستای باباپیر


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 23:23 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس