X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام)

امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام)

آستان امامزادهبی بی حلیمه خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 7 کیلومتری شمالشهر تویسرکان خیابان شهید اشرفی اصفهانی شهر سرکان واقع شده است. بقعه

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام)

حمید بیاتی
امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام) آستان امامزادهبی بی حلیمه خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 7 کیلومتری شمالشهر تویسرکان خیابان شهید اشرفی اصفهانی شهر سرکان واقع شده است. بقعه

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام)

آستان امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 7 کیلومتری شمال شهر تویسرکان خیابان شهید اشرفی اصفهانی شهر سرکان واقع شده است. بقعه حدود 2 متر بالاتر از سطح خیابان واقع شده و جهت دسترسى به آن باید از هشت پلکان گذشت

شهرت محلی:

 

به امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام) معروف است

 

زیارت نامه:

 

اَلسَّلامُ عَلَیکِ اَیّتُهَا السَّیِّدَةُ الزَّکیَّةُ، اَلطّاهِرَةُ الوَلِیَّةُ، و الدّاعِیَةُ الحفِیَّةُ، اَشهَدُ اَنَّکِ قُلتِ حَقّاً، وَ نَطَقتِ حَقاً وَ صِدقاً، وَ دَعَوتِ اِلی مَولایَ وَ مَولاکِ، عَلانِیَةً وَ سِرّاً، فازَ مُتَّبِعُکِ، وَ نَجا مُصَدِّقُکِ، وَ خابَ وَ خَسِرَ مُکَذِّبُکِ، و المُتَخَلِّفُ عَنکِ، اِشهَدی لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مِنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکِ وَ طاعَتِکِ، وَ تَصدیقِکِ وَ اتِّباعِکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ، وَ السَّلامُ عَلَیکِ یا سَیِّدَتی وَ ابنَةَ سَیِّدی. اَنتِ بابُ اللهِ المُوتی مِنهُ، وَ المَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکِ زائِراً، وَ حاجاتی لَکِ مُستَودِعَةً، وَ ها اَنَا ذا اَستَودِعُکِ دینی وَ اَمانَتی، وَ خَواتیمَ عَمَلی، وَ جَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَ السَّلامُ عَلَیکِ وَ رَحمَةُ اللهِ وَ بَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای سرور پاک و پاکیزه و ولی من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان به سوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من به وسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای سرور من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده بی بی حلیمه خاتون (علیها السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 7 کیلومتری شمال شهر تویسرکان خیابان شهید اشرفی اصفهانی شهر سرکان واقع شده است. بقعه حدود 2 متر بالاتر از سطح خیابان واقع شده و جهت دسترسى به آن باید از هشت پلکان گذشت.

 

شالوده بنا از سنگ لاشه و آجر و گچ است و مساحت آن حدود سى متر مربع می باشد که با ایجاد یک دیوار بین اتاق مرقد و راه پله، آبدارخانه‏ وسرویس بهداشتی ساخته شده. دو پنجره در جانب جنوب شرقى جهت تهویه هوا تعبیه شده و زمین کوچکى که به عنوان صحن قرار دارد در همان جهت است.

 

بر تابلویى که بر سر در بقعه نصب می باشد، نوشته شده است: «مزار ذریّه فاطمه زهرا صاحب کرامات سیّده بانو حلیمه خاتون تجدید بنا 1370 هـ. ش»

 

امامزاده بی بی حلیمه  فاقدضریحی می باشد بر بالای شقف گنبدی عرقچینی کوتاهی به قطر یک وارتفاع یک متر طراحی شده  وآینه کاری شده است

 

شالوده بنا از سنگ لاشه و آجر و گچ است و مساحت آن حدود سى متر مربّع مى‏باشد که با ایجاد یک دیوار بین اتاق مرقد و راه پلّه، آبدارخانه‏اى ساخته شد. دو پنجره در جانب جنوب شرقى جهت تهویه هوا تعبیه شده و زمین کوچکى که به عنوان صحن قرار دارد در همان جهت است. در میان بقعه، صورت قبرى است که به اندازه 10 سانتى‏متر از کف بقعه ارتفاع دارد.

 

 

 

بانوان این شهر به زیارت این بقعه مى‏آیند و در آن جا کلاس قرآن دارند.

در کتاب یادمان تویسرکان، مقاله‏اى تحت عنوان «گزارشى از بقعه و کرامات حلیمه خاتون در سرکان» ـ نوشته سمیه ترکاشوند ـ به چشم مى‏خورد که مخلّص آن چنین است(ص118تا126:

 

«این بقعه در محلّه بى نظر و در فاصله کمى با چشمه بى‏بى گوهر قرار

دارد. امامزاده حلیمه خاتون در گذشته نه چندان دور، امامزاده‏اى معتبر،

وسیع و شناخته شده بوده است. ساختمان امامزاده بر مبنا و روش معمارى

کهن بنا شده بود. بناى قدیمى آن، داراى چهار پایه آجرى با گنبد قوسى ملایم بود که در میان محوّطه وسیعى قرار داشت. ساکنان این شهر کوچک به واسطه احترام و اعتقادى که براى مقام او قایل بودند، اموات خود را درحیاط آن دفن مى‏کردند. در صحن امامزاده، چاه آبى احداث شده بود که افراد به هنگام زیارت از آن وضو مى‏ساختند و رهگذران از آن استفاده

مى‏بردند. درخت توت کهن‏سالى در محوّطه آن، سایه خود را بر سر زایران مى‏افکند و میوه خود را به هیچ چشم‏داشتى به زوّار مى‏داد.

قطعه سنگ مستطیل شکلى به ابعاد 120×70 سانتى‏متر، بر روى مرقد قرار داشت که مطالبى با خطّ کوفى بر روى آن حجّارى شده بود.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ شهر سرکان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 23:27 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس