X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام)

امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام)

آستان امامزادهامیرالمومنین کمربسته (علیه السلام) در شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی، شهر تویسرکانواقع شده است. این آرامگاه مقابل قبرستان و گلزار شهدای روستای کهنوش

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام) آستان امامزادهامیرالمومنین کمربسته (علیه السلام) در شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی، شهر تویسرکانواقع شده است. این آرامگاه مقابل قبرستان و گلزار شهدای روستای کهنوش

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام)

آستان امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام) در شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی، شهر تویسرکان واقع شده است. این آرامگاه مقابل قبرستان و گلزار شهدای روستای کهنوش چسبیده به حسینیه ی روستا، در 34 کیلومتری شمال باختر تویسرکان واقع شده

شهرت محلی:

 

به امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام) معروف می باشد

 

زیارت نامه :

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

آستان امامزاده امیرالمومنین کمربسته (علیه السلام) در شهرستان تویسرکان، بخش مرکزی، شهر تویسرکان واقع شده است. این آرامگاه مقابل قبرستان و گلزار شهدای روستای کهنوش چسبیده به حسینیه ی روستا، در 34 کیلومتری شمال باختر تویسرکان واقع شده و مشهور به «کمر بسته امیرالمؤمنین (علیه السلام)» است.

بقعه، بر روی تپه ای که حدود دو متر از سطح کوچه ارتفاع دارد واقع شده و درب  آن از جانب شمال شرق باز می شود. بنایی مستطیل شکل به ابعاد 5×12 متر می باشد که در وسط آن گنبد عرقچینی کوتاهی به قطر 1/20 و ارتفاع حدود دو متر تعبیه شده است. صورت قبری به ابعاد 1×1/20 و ارتفاع 80 سانتی متر در گوشه ای از بقعه قرار دارد که با کاشی های حمامی تزیین شده و پارچه ی سبز روی آن گذاشته اند. پنجره ای در شرق بقعه جهت نورگیری و تهویه ی هوا طراحی گردیده است.بنای این امامزاده ایزگام ونمای بیرونی آن دستخوش تغییرات زیبایی شده است.

 

این روستا در ارتفاع 2020 مترى از سطح دریا واقع شده و رودخانه فصلى کهنوش از باختر آبادى می گذرد. این روستا درّه ‏اى سرد و خشک است و کوه آلوسان در یک کیلومترى شمال خاور، کوه سوخته رود در یک کیلومترى شمال باختر و کوه کلو در 2 کیلومترى جنوب باخترى آبادى قرار دارد. همچنین درّه آلبالو در خاور آبادى، درّه وار در یک کیلومترى جنوب خاور، درّه یاران در شمال، درّه کاسار در 2 کیلومترى شمال باختر و درّه کلو در جنوب باختر آبادى است. کار و پیشه اهالى؛ کشاورزى، باغدارى، دامدارى، پرورش زنبور عسل، کارگرى و قالى بافى است و فرآورده‏هاى آن؛ گندم، جو، نخود، پیاز، یونجه، سیب زمینى، زردآلو، بادام، هلو و سیب درختى است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی -روستای کهنوش


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:49 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس