X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده اسماعیل(علیه السلام)(زرهان)

امامزاده اسماعیل(علیه السلام)(زرهان)

آستان امامزادهاسماعیل (علیه السلام) در شهر تویسرکان، خیابان امام حسین (علیه السلام) در ضلع جنوبیمحله زرهان، واقع شده و راه آن از کوچه باغی منشعب به خیابان مزبور

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده اسماعیل(علیه السلام)(زرهان)

حمید بیاتی
امامزاده اسماعیل(علیه السلام)(زرهان) آستان امامزادهاسماعیل (علیه السلام) در شهر تویسرکان، خیابان امام حسین (علیه السلام) در ضلع جنوبیمحله زرهان، واقع شده و راه آن از کوچه باغی منشعب به خیابان مزبور

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده اسماعیل(علیه السلام)(زرهان)

آستان امامزاده اسماعیل (علیه السلام) در شهر تویسرکان، خیابان امام حسین (علیه السلام) در ضلع جنوبی محله زرهان، واقع شده و راه آن از کوچه باغی منشعب به خیابان مزبور می گذرد که چشم انداز زیبا و هوایی دلپذیر قرار گرفته است.

 

در گذشته  قبرستان قدیمی در آن جا بود، و به امامزاده زرهان معروف بود؛ اما امروزه پیرامون بقعه بازسازی شده و تبدیل به پارک گردیده است.

شهرت محلی:

 

به امامزاده زرهان معروف است

 

زیارت نامه:

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده اسماعیل (علیه السلام) در شهر تویسرکان، خیابان امام حسین (علیه السلام) در ضلع جنوبی محله زرهان، واقع شده و راه آن از کوچه باغی منشعب به خیابان مزبور می گذرد که چشم انداز زیبا و هوایی دلپذیر قرار گرفته است.

 

در گذشته  قبرستان قدیمی در آن جا بود، و به امامزاده زرهان معروف بود؛ اما امروزه پیرامون بقعه بازسازی شده و تبدیل به پارک گردیده است. در سال های نه چندان دور، امامزاده دارای ضریح چوبی و سنگ قبر و ساختمانی عالی بود.  بنای فعلی امامزاده مربوط به دوره ی آخر حکومت صفویه است و از آثار باستانی به شمار می رود.

 

در اطرافش قبور عده ای از بزرگان شهر قرار دارد، از جمله قبر حجة الاسلام مرحوم شیخ محمد مدرس سبزواری (رحمت الله علیه) در شب های جمعه مجلس روضه خوانی و زیارت در این امامزاده برقرار می شود و مورد توجه و محل نذورات اهالی است.

 

بقعه به شکل مربع و به ابعاد 12×12 متر می باشد و دارای دو ورودی و چندین پنجره است. مدخل اصلی بنا از جانب مشرق باز می شود و دو اتاقک کوچک به عنوان مدفن علما، در جانبین قرار دارد. بقعه از داخل دارای چهار صفه کوتاه می باشد که در چهار زاویه ی آن با ایجاد فیلپوش به دایره تبدیل کرده و در نتیجه، گنبد عرقچینی بنا بر آن استوار شده است. دیوار بقعه تا اندازه ی یک متر با سنگ مرمر تزیین شده و الباقی دیوار آجرهای سابق خود را دارد و اخیراً بندکشی شده است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان توسرکان ـ بخش مرکزی-خیابان امام حسین (علیه السلام) ـ محله زرهان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:29 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس