X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده ابراهیم و امامزاده بابادرویش (علیهم السلام)

امامزاده ابراهیم و امامزاده بابادرویش (علیهم السلام)

 آستان امامزادگانابراهیم و بابا درویش (علیهم السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 25 کیلومتری شمالباختری شهر تویسرکان، یک کیلومتری روستای شهرستانه، بر رو

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده ابراهیم و امامزاده بابادرویش (علیهم السلام)

حمید بیاتی
امامزاده ابراهیم و امامزاده بابادرویش (علیهم السلام)  آستان امامزادگانابراهیم و بابا درویش (علیهم السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 25 کیلومتری شمالباختری شهر تویسرکان، یک کیلومتری روستای شهرستانه، بر رو

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده ابراهیم و امامزاده بابادرویش (علیهم السلام)

 

آستان امامزادگان ابراهیم و بابا درویش (علیهم السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 25 کیلومتری شمال باختری شهر تویسرکان، یک کیلومتری روستای شهرستانه، بر روی تپه ای مشرف بر روستا با چشم انداز فوق العاده زیبا واقع شده است.

شهرت محلی:

 

به امامزاده ابراهیم و امامزاده بابادرویش (علیهم السلام) معروف می باشند

 

زیارت نامه:

 

اَلسَلامُ عَلَیکُم اَیُهَا السّادَةُ الاَزکِیاءُ، اَلطّاهِرونَ الاَولِیاءُ وَالدُّعاةُ الاَحفِیاءُ؛ اَشهَدُ اَنَّکُم قُلتُم حقَّا، وَنَطَقتُم حَقّاً وَصِدقاً وَدعَوتُم اِلی مَولایَ وَمَولاکُم، عَلانِیَةً وَسِرَّا، فازَ مُتَّبِعُکُم، وَنَجا مُصَدِّقُکُم، وَخَابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکُم، وَالمُتَخَلِفُ عَنکُم، اَشَهدوا لی بِهذِهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمعرِفَتِکُم وَطاعَتِکُم، وَتَصدیقِکُم وَاتَباعِکُم، وَالسَّلامُ عَلَیکُم یا سادَتی وَاَبناءَ ساداتی، اَنتُم بابُ اللهِ المُؤتی مِنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکُم زائراً، وَحاجاتی لَکُم مُستَودِعَةً، وَها اَنَا ذا اُستَودِعُکُم دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیم عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکُم وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر شما ای بزرگان پاک و مطهر و اولیاء الهی و ای دعوت کنندگانی که نهایت اکرام و الطاف و عنایات را روا داشتید، شهادت می دهم که شما به حق سخن گفته اید و راستگو بوده اید و به حق و راستی نطق نمودید و به سوی مولایم و مولایتان آشکارا و نهان دعوت کرده اید، رستگار و پیروز گشت کسی که شما را پیروی کرد و نجات یافت هر کسی که شما را تأیید کرد، ناامید و زیان دید آن که شما را دروغگو دانست. و آن که از شما روی گردانید، شاهد گواهی من باشید تا این که از رستگاران باشم به واسطه شناخت و اطاعت و تصدیق شما و تبعیت از شما. سلام بر شما ای سروران من و فرزندان سروران من، شما درهای الهی هستید که مردم از آن درها وارد می شوند و از میان آن درها به سوی خدا می روند و شما درهایی هستید که از آن درها دینمان و احکام الهی را می گیریم. به زیارت شما آمده ام و حاجت ها و خواسته هایم را نزدتان به ودیعت نهاده ام، من اینک دین و امانتم را و عاقبت کارهایم را و تمامی آرزوهایم را تا پایان حیاتم و هنگام مرگم در نزد شما به ودیعت می نهم و سلام و رحمت و برکات خداوند بر شما باد.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزادگان ابراهیم و بابا درویش (علیهم السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، 25 کیلومتری شمال باختری شهر تویسرکان، یک کیلومتری روستای شهرستانه، بر روی تپه ای مشرف بر روستا با چشم انداز فوق العاده زیبا واقع شده است.

 

شالوده بنا از خشت و گل و در سالیان اخیر با سنگ لاشه مستحکم شده و بدون شک، مربوط به دوره صفویّه است.

 

اصل بنا به صورت مستطیل و به ابعاد 20×10 متر می باشد که درب آن از جانب مغرب باز می شود و پس از ورود، به یک راهروى بزرگى راه می یابد که در طرفین آن دو مقبره به چشم می خورد در سمت چپ، اتاق بزرگى است که به صورت هشت ضلعى و هر یک از اضلاع آن حدود سه متر با گنبدى عرقچینى به قطر 5 و ارتفاع حدود 3/5 متر است که سوراخى در انتها دارد و پنجره کوچکى در جانب شرق و در وسط آن صورت قبرى است که به اندازه 60 سانتى‏متر از کف بقعه بالا آورده‏ اند و گچ‏کارى کرده اند.

 

ضخامت دیوار این مقبره بیش از یک متر است. به قرینه همین اتاق،اتاق دیگرى در سمت راست می باشد که کمى کوچک‏تر از اتاق اوّلى است و تزیین خاصى ندارد. ضخامت دیوار این مقبره بیش از یک متر است به اعتقاد اهالى، این دو تن از مردان نیک، اهل دعا و راز و نیاز بودند که گوشه عزلت در این مکان می گیرند و پس از وفات، در همین جا دفن مى‏شوند.

 

بر اثر بى‏توجّهى اتاق ها ریخته وخوف ریزش گنبد نیز مى‏ رود.درحال حاضراین مکان به صورت مخروبه در آمده وحتی کمتر کسی به عنوان زایر از این مکان دیدن می کند.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان خرم رود ـ روستای شهرستانه


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:34 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس