X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده ابراهیم اشتران(علیه السلام)

امامزاده ابراهیم اشتران(علیه السلام)

آستان امامزادهابراهیم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، در 20 کیلومتری شمال باختریشهر تویسرکان و در ابتدای روستای اشتران، مقابل مدرسه ی راهنمایی شهید

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - امامزاده ابراهیم اشتران(علیه السلام)

حمید بیاتی
امامزاده ابراهیم اشتران(علیه السلام) آستان امامزادهابراهیم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، در 20 کیلومتری شمال باختریشهر تویسرکان و در ابتدای روستای اشتران، مقابل مدرسه ی راهنمایی شهید

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

امامزاده ابراهیم اشتران(علیه السلام)

آستان امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، در 20 کیلومتری شمال باختری شهر تویسرکان و در ابتدای روستای اشتران، مقابل مدرسه ی راهنمایی شهید مصطفی چمران قرار دارد.

شهرت محلی:

 

به امامزاده ابراهیم (علیه السلام) معروف است

 

زیارت نامه:

 

السَّلامُ عَلَیکَ اَیُّهَا السَّیِّدُ الزَّکِیُّ، اَلطّاهِرُ الوَلِیُّ، وَالدّاعِی الحَفِیُّ؛ اَشهَدُ اَنَّکَ قُلتَ حَقّاً، حَقّاً، وَنَطَقتَ حَقّاً وَصِدقاً، وَدَعوتَ اِلی مَولایَ وَمَولاکَ، عَلانِیَةً وَسِرًّا، فازَ مُتَّبِعُکَ، وَنَجا مُصَدِّقُکَ، وَخابَ وَخَسِرَ مُکَذِّبُکَ، وَالمُتَخَلِّفُ عَنکَ، اَشهَد لی بِهذهِ الشَّهادَةِ، لِاَکونَ مَنَ الفائِزینَ بِمَعرِفَتِکَ وَطاعَتِکَ، وَتَصدیقِکَ وَاتِّباعَکَ، وَالسَّلامُ عَلَیکَ یا سَیِّدی وَابنَ سَیِّدی. اَنتَ بابُ اللهِ المُؤتی مَنهُ، وَالمَأخوذُ عَنهُ، اَتَیتُکَ زائِراً، وَحاجاتی لَکَ مُستَودِعةً، وَها اَنَا ذا اَستَودِعُکَ دینی وَاَمانَتی، وَخَواتیمَ عَمَلی، وَجَوامِعَ اَمَلی اِلی مُنتَهی اَجَلی، وَالسَّلامُ عَلَیکَ وَرَحمَةُ اللهِ وَبَرَکاتُه.

***

سلام بر تو ای آقای پاک و پاکیزه و سرور من و ای دعوت کننده (به حق) به مهربانی، گواهی دهم که تو حق گفتی و به حق و راستی سخن کردی و (مردم را) آشکارا و نهان بسوی مولای من و مولای خودت دعوت فرمودی رستگار شد پیرو تو و نجات یافت تصدیق کننده ات و نومید و زیانکار شد تکذیب کننده ات و آنکس که با تو مخالفت کرد گواه باش برای من این گواهی را تا من بوسیله معرفت و اطاعت تو و تصدیق و پیروی کردنت از زمره رستگاران باشم و سلام بر تو ای آقای من و ای فرزند آقای من توئی درگاه خدا که از آن درآیند و (معالم دین را) از آن بگیرند آمده ام به درگاهت برای زیارت و حاجت های خود را به تو سپرده ام و من اکنون به تو می سپارم دینم و امانتم و سرانجام کارهایم و همه آرزوهایم را تا پایان عمرم و بر تو باد سلام و رحمت خدا و برکاتش.

 

اطلاعات فیزیکی:

 

آستان امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان تویسرکان، در 20 کیلومتری شمال باختری شهر تویسرکان و در ابتدای روستای اشتران، مقابل مدرسه ی راهنمایی شهید مصطفی چمران قرار دارد.

 

بقعه از خارج به صورت مربع و به ابعاد 7×10 متر است که در و ایوان کوچک آن از جانب مغرب و رو به مدرسه باز می شود. ایوان بقعه به ابعاد 7×3 و ارتفاع آن حدود 2/5 متر می باشد

 

بقعه از داخل به صورت هشت ضلعی می باشد که با ایجاد چند طاق نما در زوایه ها به دایره تبدیل شده و در نتیجه، گنبد عرقچینی بنا؛ بر آن استوار مانده است گنبد به قطر پنج و ارتفاع آن بیش از دو متر است که اخیراً ایزوگام شده و نمای داخلی آن رنگ آمیزی گشته است دو پنجره ی کوچک در غرب و شرق دارد که کار تهویه ی هوا را به عهده دارد قطر دیوار بقعه حدود شصت سانتی متر و در بعضی از جاها تا یک متر قطر دارد که از خشت و گل ساخته شده و اخیراً با سیمان اندود گردیده است.

 

در وسط بقعه ضریح آلومینیومی به ابعاد 1/80×1/20 سانتی متر قرار دارد. زمین زیارتگاه بیش از چهارصد متر مربع می باشد که در گذشته به عنوان گورستان عمومی روستا بوده است مدرسه مقابل امامزاده، زمین‏هاى موقوفه امامزاده می باشد. شهرت بقعه از دیرباز به نواده امام حسن مجتبى علیه‏السلام بوده است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی دهستان خرم رود ـ روستای اشتران


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/1 | 22:36 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس