X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - آیت الله آقا میرمعین میرمعینى آرتیمانى

آیت الله آقا میرمعین میرمعینى آرتیمانى

جادارد از سید بزرگ و برجسته بنام میرمعین دوم معروف به آمیر معین عارف بلندپایهعلوی فرزند میر سیدعلی فرزند میرمعین فرزندمیر علی اکبر فرزند جلال فرزند ابراهیم فرزن

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - آیت الله آقا میرمعین میرمعینى آرتیمانى

حمید بیاتی
آیت الله آقا میرمعین میرمعینى آرتیمانى جادارد از سید بزرگ و برجسته بنام میرمعین دوم معروف به آمیر معین عارف بلندپایهعلوی فرزند میر سیدعلی فرزند میرمعین فرزندمیر علی اکبر فرزند جلال فرزند ابراهیم فرزن

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

آیت الله آقا میرمعین میرمعینى آرتیمانى

جادارد از سید بزرگ و برجسته بنام میرمعین دوم معروف به آمیر معین عارف بلندپایه علوی فرزند میر سیدعلی فرزند میرمعین فرزندمیر علی اکبر فرزند جلال فرزند ابراهیم فرزند رضی فرزند احمد در حلقه عرفان علوی آرتیمان جای داردیادی کرد. در دهه دوم قرن سیزدهم شمسی درخاندان عرفان آرتیمان چشم به جهان گشود

شهرت محلی:

مرحوم آیت الله آقا میرمعین میرمعینى آرتیمانى وبیشتر به قبر آقا معروف است

 

 

 

زیارت نامه اهل قبور :

 

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ الدِّیَارِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُسْلِمِینَ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ وَ نَحْنُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِکُمْ لاحِقُونَ.

 

سلام بر اهل‏ دیار از مؤمنان و مسلمانان،شما پیشروان ما بودید،و ما هم انشاء اللّه به شما ملحق مى‏شویم.

و از حضرت حسین علیه السّلام روایت شده:هرکه وارد قبرستان شود و بگوید:

 

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الْأَرْوَاحِ الْفَانِیَهِ وَ الْأَجْسَادِ الْبَالِیَهِ وَ الْعِظَامِ النَّخِرَهِ الَّتِی خَرَجَتْ مِنَ الدُّنْیَا وَ هِیَ بِکَ مُؤْمِنَهٌ أَدْخِلْ عَلَیْهِمْ رَوْحا مِنْکَ وَ سَلاما مِنِّی

 

اى پروردگار این ارواح فناپذیر و پیکرهاى پوسیده و استخوانهاى خاکسترشده‏اى که از دنیا خارج شدند،درحالى‏که مؤمن به تو بودند،نسیم رحمتى‏ از جانب خود،و سلامى از من بر آنان وارد کن.

حق تعالى براى او به عدد خلق،از زمان آدم تا قیام قیامت،حسنات‏ بنویسد،و از امیر مؤمنان علیه السّلام روایت شده است،هرکه وارد قبرستان شود و بگوید:

 

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا أَهْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ کَیْفَ وَجَدْتُمْ قَوْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ اغْفِرْ لِمَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَهِ مَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ عَلِیٌّ وَلِیُّ اللَّهِ.

 

سلام بر اهل لا اله الا اللّه،از اهل لا اله الا اللّه،اى اهل لا اله الا اللّه،به حق لا اله الا اللّه،چگونه یافتید سخن لا اله الا اللّه،را از لا اله الا اللّه،اى لا اله الا اللّه،به حق لا اله‏ الا اللّه،بیامرز هرکه را گفت لا اله الا اللّه،و ما را محشور کن در گروه آنان‏که گفتند:لا اله الا اللّه،محمد رسول‏ اللّه على ولى اللّه.

حق سبحانه و تعالى ثواب پنجاه سال عبادت را براى او بنویسد و گناه پنجاه ساله را از او و پدر و مادرش محو نماید.و در روایت دیگرى وارد شده است:بهتر سخنى که در قبرستان بگویى،وقتى که از آنجا بگذرى،این است‏ که بایستى و بگویى:

 

اللَّهُمَّ وَلِّهِمْ مَا تَوَلَّوْا وَ احْشُرْهُمْ مَعَ مَنْ أَحَبُّوا .

خدایا دوست آنان گردان،آنچه را دوست داشتند،و آنان را با هرکه دوست داشتند محشور فرما

سیّد ابن طاووس در«مصباح الزائر»گفته:چون زیارت اهل ایمان را قصد کنى،شایسته است روز پنجشنبه باشد،و گرنه‏ هر وقت که خواستى،و کیفیت زیارت ایشان چنین است،که رو به جانب قبله نمایى،و دست خود را بر قبر گذارى، و بگویى:

 

اللَّهُمَّ ارْحَمْ غُرْبَتَهُ وَ صِلْ وَحْدَتَهُ وَ آنِسْ وَحْشَتَهُ وَ آمِنْ رَوْعَتَهُ وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِ مِنْ رَحْمَتِکَ رَحْمَهً یَسْتَغْنِی بِهَا عَنْ رَحْمَهِ مَنْ سِوَاکَ وَ أَلْحِقْهُ بِمَنْ کَانَ یَتَوَلاهُ

خدایا به غربتش رحم کن،و به تنهایى‏اش برس،و وحشتش را همدم باش،و ترسش را ایمنى ده، و از رحمتت به او آرامش ده،رحمتى که به سبب آن از رحمت غیر تو بى‏نیاز گردد،و او را به هرکه دوستش دارد ملحق کن

سپس سوره«قدر»را هفت بار مى‏خوانى.و در صفت زیارتشان،و ثواب آن،حدیث دیگرى از فضیل روایت شده‏ است که هرکه سوره«قدر»را هفت بار نزد قبر مؤمنى بخواند،حق تعالى فرشته‏اى به سوى قبر او بفرستد،که خدا را نزد قبر او عبادت کند،و حق تعالى ثواب عمل این فرشته را براى آن مرده بنویسد،پس زمانى که از قبرش برانگیخته شود،به هیچ هراسى‏ از هراسهاى قیامت نگذرد،جز آنکه خدا آن هراس را به سبب آن فرشته از او ب گرداند،تا خدا او را وارد بهشت سازد،و با هفت بار«قدر»،

 

سوره«حمد»و«فلق»و«ناس»و«توحید»و«آیه الکرسى»را هر کدام سه بار بخواند. و نیز در صفت زیارت آنها،روایت دیگرى از محمد بن مسلم روایت شده که گفت:خدمت حضرت صادق علیه السّلام عرض‏ کردم:مردگان را زیارت کنیم؟فرمود:آرى،گفتم:آیا آنها مى‏دانند که ما به زیارتشان رفته‏ایم؟فرمود:آرى به خدا قسم مى‏دانند،و شاد مى‏شوند،و به شما انس مى‏گیرند،عرض کردم وقتى به زیارتشان مى‏رویم چه بگوییم؟ فرمود بگو:

 

اللَّهُمَّ جَافِ الْأَرْضَ عَنْ جُنُوبِهِمْ وَ صَاعِدْ إِلَیْکَ أَرْوَاحَهُمْ وَ لَقِّهِمْ مِنْکَ رِضْوَانا وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِمْ مِنْ رَحْمَتِکَ مَا تَصِلُ بِهِ وَحْدَتَهُمْ وَ تُونِسُ بِهِ وَحْشَتَهُمْ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ.

 

خدایا زمین را از پهلوهایشان خالى گذار،و ارواحشان را به سوى خود بالا ببر،و از خشنودى خود به آنها عنایت کن، و از رحمتت به آنان آرامش ده،به طورى که با آنان تنهایى‏شان را برطرف کنى،و به وسیله آن ترسشان را همدم شوى به درستى که‏ تو بر هر کار توانایى.

 

زندگی نامه:

 

جادارد از سید بزرگ و برجسته بنام میرمعین دوم معروف به آمیر معین عارف بلندپایه علوی فرزند میر سیدعلی فرزند میرمعین فرزندمیر علی اکبر فرزند جلال فرزند ابراهیم فرزند رضی فرزند احمد در حلقه عرفان علوی آرتیمان جای داردیادی کرد. در دهه دوم قرن سیزدهم شمسی درخاندان عرفان آرتیمان چشم به جهان گشود .

 

بقعه میرمعین در دامنه کوه مشهور به خاله خمیره می باشد که در محل به آرامگاه او (( قبرآقا )) میگویند .

 

عارف دل آگاه میرمعین آرتیمانی در مقدمه جلد سوم دیوان خود که به خط رایج آن زمان وزیباست مینویسد :

هو الملک الحق المبین

بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ، هذا کتاب تحفه الابرار من تصنیفات معین بن میر سید علی بن میر سید باقر بن میرسید معین بن میر سیدصالح بن میر سید موسی الی آخرهم انتهی سید الساجدین امام الهادی علی بن الحسین علیها السلام

(( آثار خطی میرمعین آرتیمانی))

میر معین یک جلد کتاب منظوم در چند قسمت دارد .

کتاب خطی دیگر که شامل چند قسمت به شرح زیر است :

((قسمت اول))

 الف: تفسیر حدیث ((کل شیئی یرجع الی اصله)) در 15 صفحه

ب: آیات مختلفه قرآن کریم به حسب بار عرفانی که در آیات قرآن دیده است.

ج: بیان ((انواع ملائکه))

د: سوالاتی که از پیامبر (ص) نمودند: و پاسخهای آن حضرت .

((قسمت دوم))

  قسمت دوم کتاب ، دیوان اشعار میرمعین آرتیمانی شامل : (قصیده ، غزل ، ساقی نامه ، مخمس و رباعی) در 180 صفحه

((قسمت سوم ))

کتاب یا رساله ضیاء العیون ، میرمعین خود در باب کتاب می نویسد:

اما بعد این رساله ایست موسوم به ضیاء العیون به ابواب ثلاثه به ازای حروف اسم ((الله)) که ((الف و لام و ها)) می باشد در بیان اصول دین و مصدر اول و ترتیب خلقت کائنات و معنی فروع دین و هر بابی از آن مشتمل است بر پنج فصل که مجموع پانزده فصل می شود ، میرمعین در تفسیر آیات قرآن کریم صاحب نظر بوده است.

از کتاب تحفه الابرار میرمعین آرتیمانی شعری در زیر آمده است:

بیا ای یا ربی همتا عیان کن حسن زیبا را

بدین مجنون سرگردان به بخشا وصل لیلا را

مکن از عاشقان دوری منه این داغ مهجوری

بیا ای یوسف کنعان رعایت کن زلیخا را

 

اطلاعات فیزیکی:

 

این آرامگاه در حدود سه کیلومترى شمال شهر تویسرکان، در مجاورت امامزاده عبداللّه‏، بین سرکان و آرتیمان واقع شده است.

بنایى ساده، نسبتا قدیمى و به شکل مربّع مستطیل به ابعاد تقریبى 5×7 متر است که درب آن از جانب شمال باز می شود و پنج پنجره کوچک در جهات دیگر دارد. بر فراز بقعه، گنبدى غنچه اى به ارتفاع بیش از 3 متر تعبیه شده.

 

نماى خارجى بقعه با سنگ‏هاى کوهستانى پوشش یافته و نماى داخلى آن گچ اندود است. در بالاى قبر میر معین تخته سنگى است به نام تخت شاهى که این محل به قول بزرگان و سالخوردگان اهل محل، محلّى براى استراحت عابرین و رهگذران بوده است. گویند شاه عبّاس صفوى، ناصرالدّین شاه قاجار و نادرشاه افشار به این محل آمده ‏اند.درکنار این بقعه چناری وجود دارد که به دست خود میرمعین (آقا )کاشته شده ودقیقا زیرهمان درخت که قدمت زیادی دارد یک چشمه وجود دارد که از آن برای آبیاری درختان آنجا استفاده می کنند.

 

مرحوم آیت الله  آقا میر معین میر معینى آرتیمانى که بنا به نوشته مورّخان از نسل میر رضی الدّین آرتیمانى است، از سادات جلیل القدر و عارفى آگاه و فاضلى متدیّن بود. در اوایل قرن سیزدهم در آرتیمان متولّد شد و در اواخر

سال 1298 ه . ق (1290ه-شمسی)در محلّ تولّدش وفات یافت و کنار امامزاده عبداللّه‏ به خاک سپرده شد. شعر ذیل از اوست:

 

بیا اى یار بى همتا عیان کن حُسن زیبا را

بدین مجنون سرگردان ببخشا وصل لیلا را

 

مکن از عاشقان دورى، منه این باغ مهجورى

بیا اى یوسف کنعان، رعایت کن زلیخا را

 

بهر جانب که کردم، رو ندیدم غیر وجه هو

که وامق اندرین عالم نبیند غیر عذرا را

 

سخن کزعشق حق گویى بگوش عاشقان میگو

چرا که ماهى فهم می دارد زبان اهل دریا را

 

بشو از راه جانبازى به هر پیش و کمى راضى

چو قاسم اوست در روزى، رها کن سعى بیجا را

 

نگردد کاسه چشم حریصان پُر از این خوناب

اگر بر کاسه چشمش بریزى جمله دنیا را

 

بیا اى ساقى! از صافى بپیما جرعه ‏اى مخفى

بشنو زنگ از دل صوفى عیان کن آن صفا را

 

سر کوى تو اى مولا! بس از هر دو جهان ما را

کنم سودا به یک مویت همه دینار عقبا را

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان حیقوق نبی ـ روستای آرتیمان


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/2 | 08:28 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس