X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيداماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی

آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی

آرامگاهبا شکوه این عارف و شاعر نامى، بر فراز تپه ‏اى مصفّا در روستاى آرتیمان، در حدود سهکیلومترى شمال تویسرکان قرار دارد. بناى قبلى که گذشت زمان و قهر طبیع

اماکن زیارتی شهرستان تویسرکان - آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی

حمید بیاتی
آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی آرامگاهبا شکوه این عارف و شاعر نامى، بر فراز تپه ‏اى مصفّا در روستاى آرتیمان، در حدود سهکیلومترى شمال تویسرکان قرار دارد. بناى قبلى که گذشت زمان و قهر طبیع

فونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا سازفونت زيبا ساز

لطفا از تمام مطالب ديدن فرماييد.

آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی

آرامگاه با شکوه این عارف و شاعر نامى، بر فراز تپه ‏اى مصفّا در روستاى آرتیمان، در حدود سه کیلومترى شمال تویسرکان قرار دارد.

 

بناى قبلى که گذشت زمان و قهر طبیعت آن را به تدریج مبدّل به مخروبه‏اى نموده بود، در سال 1354 ه . ش از طرف انجمن آثار ملّى بنایى در خور شأن آن شاعر و عارف نامى ساخته شد

شهرت محلی:

 

به میررضی الدین آرتیمانی معروف می باشد

 

زیارت نامه اهل قبور:

 

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ الدِّیَارِ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ الْمُسْلِمِینَ أَنْتُمْ لَنَا فَرَطٌ وَ نَحْنُ إِنْ شَاءَ اللَّهُ بِکُمْ لاحِقُونَ.

 

سلام بر اهل‏ دیار از مؤمنان و مسلمانان،شما پیشروان ما بودید،و ما هم انشاء اللّه به شما ملحق مى‏شویم.

و از حضرت حسین علیه السّلام روایت شده:هرکه وارد قبرستان شود و بگوید:

 

اللَّهُمَّ رَبَّ هَذِهِ الْأَرْوَاحِ الْفَانِیَهِ وَ الْأَجْسَادِ الْبَالِیَهِ وَ الْعِظَامِ النَّخِرَهِ الَّتِی خَرَجَتْ مِنَ الدُّنْیَا وَ هِیَ بِکَ مُؤْمِنَهٌ أَدْخِلْ عَلَیْهِمْ رَوْحا مِنْکَ وَ سَلاما مِنِّی

 

اى پروردگار این ارواح فناپذیر و پیکرهاى پوسیده و استخوانهاى خاکسترشده‏اى که از دنیا خارج شدند،درحالى‏که مؤمن به تو بودند،نسیم رحمتى‏ از جانب خود،و سلامى از من بر آنان وارد کن.

حق تعالى براى او به عدد خلق،از زمان آدم تا قیام قیامت،حسنات‏ بنویسد،و از امیر مؤمنان علیه السّلام روایت شده است،هرکه وارد قبرستان شود و بگوید:

 

السَّلامُ عَلَى أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ أَهْلِ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا أَهْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ کَیْفَ وَجَدْتُمْ قَوْلَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مِنْ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ یَا لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ بِحَقِّ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ اغْفِرْ لِمَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَ احْشُرْنَا فِی زُمْرَهِ مَنْ قَالَ لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ عَلِیٌّ وَلِیُّ اللَّهِ.

 

سلام بر اهل لا اله الا اللّه،از اهل لا اله الا اللّه،اى اهل لا اله الا اللّه،به حق لا اله الا اللّه،چگونه یافتید سخن لا اله الا اللّه،را از لا اله الا اللّه،اى لا اله الا اللّه،به حق لا اله‏ الا اللّه،بیامرز هرکه را گفت لا اله الا اللّه،و ما را محشور کن در گروه آنان‏که گفتند:لا اله الا اللّه،محمد رسول‏ اللّه على ولى اللّه.

حق سبحانه و تعالى ثواب پنجاه سال عبادت را براى او بنویسد و گناه پنجاه ساله را از او و پدر و مادرش محو نماید.و در روایت دیگرى وارد شده است:بهتر سخنى که در قبرستان بگویى،وقتى که از آنجا بگذرى،این است‏ که بایستى و بگویى:

 

اللَّهُمَّ وَلِّهِمْ مَا تَوَلَّوْا وَ احْشُرْهُمْ مَعَ مَنْ أَحَبُّوا .

خدایا دوست آنان گردان،آنچه را دوست داشتند،و آنان را با هرکه دوست داشتند محشور فرما

سیّد ابن طاووس در«مصباح الزائر»گفته:چون زیارت اهل ایمان را قصد کنى،شایسته است روز پنجشنبه باشد،و گرنه‏ هر وقت که خواستى،و کیفیت زیارت ایشان چنین است،که رو به جانب قبله نمایى،و دست خود را بر قبر گذارى، و بگویى:

 

اللَّهُمَّ ارْحَمْ غُرْبَتَهُ وَ صِلْ وَحْدَتَهُ وَ آنِسْ وَحْشَتَهُ وَ آمِنْ رَوْعَتَهُ وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِ مِنْ رَحْمَتِکَ رَحْمَهً یَسْتَغْنِی بِهَا عَنْ رَحْمَهِ مَنْ سِوَاکَ وَ أَلْحِقْهُ بِمَنْ کَانَ یَتَوَلاهُ

خدایا به غربتش رحم کن،و به تنهایى‏اش برس،و وحشتش را همدم باش،و ترسش را ایمنى ده، و از رحمتت به او آرامش ده،رحمتى که به سبب آن از رحمت غیر تو بى‏نیاز گردد،و او را به هرکه دوستش دارد ملحق کن

سپس سوره«قدر»را هفت بار مى‏خوانى.و در صفت زیارتشان،و ثواب آن،حدیث دیگرى از فضیل روایت شده‏ است که هرکه سوره«قدر»را هفت بار نزد قبر مؤمنى بخواند،حق تعالى فرشته‏اى به سوى قبر او بفرستد،که خدا را نزد قبر او عبادت کند،و حق تعالى ثواب عمل این فرشته را براى آن مرده بنویسد،پس زمانى که از قبرش برانگیخته شود،به هیچ هراسى‏ از هراسهاى قیامت نگذرد،جز آنکه خدا آن هراس را به سبب آن فرشته از او ب گرداند،تا خدا او را وارد بهشت سازد،و با هفت بار«قدر»،

 

سوره«حمد»و«فلق»و«ناس»و«توحید»و«آیه الکرسى»را هر کدام سه بار بخواند. و نیز در صفت زیارت آنها،روایت دیگرى از محمد بن مسلم روایت شده که گفت:خدمت حضرت صادق علیه السّلام عرض‏ کردم:مردگان را زیارت کنیم؟فرمود:آرى،گفتم:آیا آنها مى‏دانند که ما به زیارتشان رفته‏ایم؟فرمود:آرى به خدا قسم مى‏دانند،و شاد مى‏شوند،و به شما انس مى‏گیرند،عرض کردم وقتى به زیارتشان مى‏رویم چه بگوییم؟ فرمود بگو:

 

اللَّهُمَّ جَافِ الْأَرْضَ عَنْ جُنُوبِهِمْ وَ صَاعِدْ إِلَیْکَ أَرْوَاحَهُمْ وَ لَقِّهِمْ مِنْکَ رِضْوَانا وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِمْ مِنْ رَحْمَتِکَ مَا تَصِلُ بِهِ وَحْدَتَهُمْ وَ تُونِسُ بِهِ وَحْشَتَهُمْ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ.

 

خدایا زمین را از پهلوهایشان خالى گذار،و ارواحشان را به سوى خود بالا ببر،و از خشنودى خود به آنها عنایت کن، و از رحمتت به آنان آرامش ده،به طورى که با آنان تنهایى‏شان را برطرف کنى،و به وسیله آن ترسشان را همدم شوى به درستى که‏ تو بر هر کار توانایى.

 

اطلاعات فیزیکی :

 

آرامگاه با شکوه این عارف و شاعر نامى، بر فراز تپه ‏اى مصفّا در روستاى آرتیمان، در حدود سه کیلومترى شمال تویسرکان قرار دارد.

 

بناى قبلى که گذشت زمان و قهر طبیعت آن را به تدریج مبدّل به مخروبه‏اى نموده بود، در سال 1354 ه . ش از طرف انجمن آثار ملّى بنایى در خور شأن آن شاعر و عارف نامى ساخته شد. این آرامگاه که متشکّل از بنایى آجرى و چهار وجهى به ابعاد 10×10 و ارتفاع 6 متر است، در محدوده شمالى شهر تویسرکان و مشرف به درّه سرسبز و با صفاى تویسرکان و سرابى واقع شده و محوطه پردرختى پیرامون آن را در برگرفته است.

 

نماى بنا در هر ضلع داراى سه دهانه طاق زیبا و رفیع است که تشکیل چهار ایوان را در اطراف می دهدو در هر یک از این ایوان‏ها یک ورودى به داخل بنا تعبیه شده است. سر در بنا کاشیکارى گردیده و محلّ اصلى آرامگاه به وسیله این طاق‏ها محصور شده است. بخش داخلى آرامگاه داراى تزیینات ساده و آجرى است که مزار میر رضى با لوحى قلمزنى که در

برگیرنده شرح حال اوست، در وسط آن قرار دارد.

 

سقف آرامگاه با چهار ردیف دیواره آجرى در قالب کادرى مربّع و میان تهى به صورت متقاطع بر روى هم شکل گرفته است. مساحت هر یک از

مربّع‏ها از پایین به بالا نصف می شود. نماى بیرونى بنا از آجر است. بنا داراى

تأسیسات و اتاق‏هاى دفتر و نگهبانى می باشد. محوّطه بیرونى آن نیزگل‏کارى و درخت کارى شده است. کار ساختمان این آرامگاه در سال 1356ه . ش به پاپان رسید

 

میر سیّد محمّد رضی  الدّین آرتیمانى، متخلّص به رضى، از شعرا و عرفاى عصر صفوى، در نیمه دوّم قرن دهم هجرى قمرى در روستاى آرتیمان به دنیاآمد. تاریخ تولّد او در دست نیست، تاریخ وفات او نیز باید بعد از سال1038باشد؛ چرا که وى لااقل تا اوایل سلطنت شاه صفى صفوى در قیدحیات بوده و در قصیده‏ هایش  او را ستوده است.

 

وى در همدان و اصفهان کسب دانش کرد و به کار میرزایى در دربار شاه عبّاس صفوى پرداخت. او سیّدى کریم الطبع و نیکو خوى بود و در سیر وسلوک و عرفان نیز مقامى شامخ داشت. بلندى مقام عرفانى و خوى انسانى میر رضى سبب شد که بیش از پیش مورد توجّه خاص واقع شود و به دامادى خاندان بزرگ صفوى نایل آید.

 

پس از بازگشت از اصفهان، در شهر تویسرکان و برفراز تپّه‏اى مشرف برشهر، خانقاهى بنا کرد و به ارشاد مستعدان پرداخت. دیوان ناتمامى از اشعار وى، بالغ بر 1500 بیت، به کوشش محمّد على امامى در سال 1346 ه . ش

در تهران به چاپ رسیده است. میر رضى، غزلیّات و رباعیّات شورانگیزى دارد، ولى عمده شهرت وى به خاطر مثنوى ساقی نامه اوست که یکى از معروف‏ترین ساقی  نامه هاى ادبیات فارسى است.

 

در کنار این شاعر بزرگ چند تنی از بزرگان تویسرکان مانند آق بالجه که یکی از علمای دین واساتید فقه  دین بوده وتلاش زیادی برای تویسرکان انجام داده به خاک سپرده شده است.

 

آدرس:

 

استان همدان ـ شهرستان تویسرکان ـ بخش مرکزی ـ دهستان حیقوق نبی -مرکز شهر


موضوعات مرتبط: <-CategoryTitle->

برچسب‌ها: <-TagName->


تاريخ : 1394/1/2 | 08:25 | نويسنده : حمید بیاتی |
لطفا از ديگر مطالب نيز ديدن فرماييد
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

كد جلوگيري از راست كليك موس